Mød Vikalivino i juli og august!
I løbet af juli og august måned kan I finde os til en række arrangementer:
Torsdag 14. august 2025 kl. 19
Smag sensommerens vine – i forbindelse med GSGIF’s Sportsfest 2025 på Sportspladsen i Ågerup i weekenden 14-17. august 2025, afholder Vikalivino en vinsmagning torsdag 14. august kl 19. Prisen for at deltage er 100 kr. og vi præsenterer og I kommer til at smage på 6 forskellige vine fra vores italienske vinsortiment. Pris for deltagelse er 100 kr. og tilmelding via Mobile Pay 90142 med angivelse af navn.
Lørdag 16. august 2025 fra kl. 12 til kl. 17
Smag på Sommeren – Vinfestival på Stændertorvet i Roskilde – hvor Vikalivino deltager i dette nye tiltage arrangeret af Roskilde Handel og Erhverv.
Vinfestivalen skal blive er en ny, årlig sommertradition i Roskilde – en tilbagevendende begivenhed, hvor byens vinbutikker, importører og vinentusiaster går sammen om at præsentere det bedste fra deres hylder.
Smag dig gennem et bredt udvalg af vine, få inspiration til sommerens vinvalg og oplev den hyggelige stemning, når byen danner rammen om en unik smagsoplevelse.
Foruden Vikalivino deltager 7 andre lokale vinentusiaster, importører og vinbutikker i et stort telt på Stændertorvet, hvor du kan møde os, der alle brænder for vin – og så kan du handle lokalt!
Billetter skal købes på forhånd på “madbillet.dk” og koster 175 kr. – bemærk at du skal vælge mellem to tidspunkter du vil til vinsmagning i teltet på Stændertorvet: Enten kl. 12 – 14 eller kl. 14.30 – 16.30.
Søndag 17. august 2025 fra kl. 10 til kl. 16
Vikalivino har en bod på “Markedsdagen i Cowboybyen”. Cowboybyen ligger i Herlev, og markedspladsen ligger i “Klynge 9” ved Sortemosevej. Forunden vores italienske vinbod, vil der være en række boder med kunsthåndværk, og der vil være en cafe, og en række aktiviteter for børn.
Juli og august på Torvemarkedet i Roskilde
Vikalivino vil være på plads på Stændertorvet langt de fleste lørdag fra kl. 8 til kl. 14, hvor der er mulighed for at smage på en del af vores vine, inden der købes vine til sommerens arrangementer med familie ig venner.
Og husk at følge med på vores facebook-side, hvor det kunne tænkes at vi annoncerer ÅbentHus dage enten på Anlægsvej 25 i Søborg eller på Dyssevej 24 i Ågerup, Roskilde.